Jak wygląda mecz ultimate frisbee?

Ultimate to sport drużynowy. W podstawowej odmianie drużyna składa się z 7 graczy, natomiast w odmianie halowej i plażowej z 5 zawodników. Mecz w ultimate frisbee trwa od 25 minut (na sali), 50 minut (na plaży), do 100 minut (na boisku trawiastym) lub do określonej liczby punktów, najczęściej 15.

Mecz ultimate rozpoczyna się wyrzutem dysku tzw. pullem od drużyny zaczynającej grę w obronie w kierunku drużyny atakującej. Drużyna w ataku łapie dysk (uwaga – nieudana próba złapania dysku oznacza stratę!) lub podnosi go z ziemi i próbuje zdobyć punkt. Atakujący starają się tak podawać między sobą dysk, by złapać go w strefie punktowej bronionej przez przeciwników. Nieudane, przechwycone lub zbite na ziemię podanie oznacza stratę i automatyczną zmianę posiadania. Drużyna, która była w obronie rozpoczyna swój atak. Jeśli któraś z drużyn zdobędzie punkt, następuje zmiana stron. Drużyna, która zdobyła punkt kolejny rozpoczyna w obronie – wyrzuca pulla. Między punktami nie jest możliwa strata dysku i tylko wtedy można dokonać zmiany zawodników na linii (w trakcie punktu zmiany możliwe tylko w przypadku urazu bądź kontuzji).

W meczach ultimate rozgrywanych na hali nie ma zmiany stron po punkcie i punkty zdobywa się w całym meczu w jednej strefie punktowej. Gra się tzw. continuous . Graczy drużyny, która straciła punkt, ustawia stopę na środku linii punktowej i rozpoczyna atak swojej drużyny. W tej odmianie zmiany zawodników następują w trakcie rozgrywanego punktu.