Jak zacząć grać w ultimate frisbee?

Zastanawiasz się jak zacząć grać w ultimate frisbee? Otóż odpowiedź jest stosunkowo prosta. Wystarczą dobre chęci i kawałek wolnej przestrzeni.

Zastanawiasz się jak zacząć grać w ultimate frisbee? Otóż odpowiedź jest stosunkowo prosta. Wystarczą dobre chęci i kawałek wolnej przestrzeni. Może to być boisko trawiaste, orlik, plaża czy hala, ale również zwykła polana w parku (tak zaczynała swoją przygodę z frisbee większość polskich drużyn).

Jak wyznaczyć plac gry?

Grając na orliku lub na innym małym boisku możesz wykorzystać linie do piłki nożnej. Boisko do ultimate ma podobnie kształt prostokąta. Pola karne mogą posłużyć jako strefy punktowe tzw. endzones. Pamiętaj tylko, że w ultimate strefa punktowa przebiega przez całą szerokość boiska (jak w futbolu amerykańskim czy rugby). Uważaj, by łapiąc dysk nie wpaść z rozpędu na słupek od bramki. Jeśli nie masz tego szczęścia i grasz na boisku bez linii wystarczy, że wykorzystasz 8 znaczników (bidony, buty), z których wyznaczysz dwie strefy punktowe na obu końcach placu gry.

fot. Wojtek Holnicki

Ekipa do gry oraz dysk

Ultimate to sport drużynowy, więc żeby zacząć grać we frisbee trzeba skrzyknąć grupę przyjaciół czy znajomych. Standardowo drużyna liczy 7 osób. Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, by pierwsze mecze rozgrywać już przy czterech osobach, grając w 2-osobowych drużynach.

Oczywiście najważniejsze. Przydałby się plastikowy bądź gumowy dysk. Jeśli takiego nie masz, to na początek wystarczy nawet ringo (czasami można znaleźć w domu, bądź w niejednej polskiej szkole). Dobry dysk kupisz w internecie, a jego cena powinna wynosić około 50 zł. Najpewniejsza inwestycja to dysk 175 gramowy. Dyskami o takiej wadze rozgrywa się profesjonalne mecze. Jednak po kilku sesjach rzutowych takiego dysk mogą z powodzeniem używać amatorzy.

fot. Wojtek Holnicki

Najprostsze zasady

Żeby zacząć grać w ultimate frisbee i mieć fun nie musisz od razu wprowadzać wszystkich skomplikowanych zasad. Wystarczy, że będziesz pamiętał, że to sport bezkontaktowy i nie możesz wyrwać lub wybić komuś dysku z ręki. Możesz natomiast przechwycić lub zbić lecący dysk w powietrzu i wtedy z tego miejsca Twoja drużyna rozpoczyna grę w ataku. Pamiętaj, że punkty w ultimate frisbee zdobywa się łapiąc dysk w strefie punktowej przeciwnika i pokazując nad nim pełną kontrolę. Stopniowo możesz wprowadzać pierwsze 5 zasad dla początkujących.

Zachęcamy Was do gry. Piszcie w komentarzach czy i gdzie udało Wam się zagrać i w jaki sposób nasze rady okazały się pomocne. Jeśli już zaczęliście grać w ultimate frisbee i chcielibyście spróbować czegoś więcej dołączcie do drużyny w swoim mieście. W Warszawie zapraszamy na treningi Sky This – szkółki ultimate.

Related Posts

Leave a reply