Ilu graczy w drużynie ultimate frisbee?

Z ilu graczy składa się drużyna ultimate frisbee? Jakie są różnice w liczbie graczy w przypadku turniejów rozgrywanych na trawie, plaży czy hali? Sprawdź.

Ultimate frisbee to gra rozgrywana między dwoma zespołami. Celem gry jest zdobycie większej ilości punktów, poprzez złapanie dysku w strefie punktowej przeciwników. Z ilu graczy składa się drużyna ultimate frisbee? Jak wygląda rozgrywka na trawie, plaży czy hali? Sprawdź.

Ilu graczy w drużynie ultimate na trawie?

W podstawowej wersji gry rozgrywanej na boisku trawiastym drużyna ultimate frisbee składa się z 7 graczy. Ściślej są to gracze aktualnie reprezentujący drużynę w danym punkcie, ponieważ cały skład przewidziany na mecz to najczęściej 14 – 21 osób. W praktyce gracze danej drużyny wymieniają się co punkt. Zmiany w ultimate są możliwe wyłącznie po zdobyciu punktu i przed kolejnym wyrzutem (pullem). Wyjątkowo w przypadku kontuzji zawodnika. Przepisy gry (WFDF) stanowią o tym, że na turnieju mistrzowskim skład drużyny może liczyć od 14 do maksymalnie 28 graczy.

Ilu graczy w drużynie ultimate frisbee
The World Games - fot. Agnieszka Skorupka

Ilu graczy w drużynie ultimate na plaży oraz hali?

W odmianie halowej oraz w beach ultimate mecze odbywają się na zdecydowanie mniejszym boisku. Liczba graczy w drużynie ograniczona jest wtedy do 5 osób. O ile odmiana plażowa nie różni się zbytnio od wersji podstawowej. Zmiany zawodników mogą być dokonywane tylko między punktami, a każdy punkt rozpoczyna wyrzut – pull. O tyle ultimate na hali ma swoją specyfikę. Mecze rozgrywane są najczęściej w tzw. systemie continuous. Oznacza to, że nie ma przerw między punktami, a zmiany zawodników można dokonywać w dowolnym momencie, w określonej strefie zmian i nie ma limitów tych zmian (zmiany lotne).

Ilu graczy potrzeba do rozegrania meczu ultimate?

Jeśli chodzi o odmianę podwórkową, to możliwa jest już gra przy czterech osobach (2×2), choć gra zaczyna nabierać swojego charakteru, gdy w drużynie są minimum 3 osoby (3×3).

O tym ilu zawodniczek i zawodników musi być w drużynie mieszanej, przeczytacie już niebawem w specjalnym wpisie, dotyczącym najpopularniejszej w Polsce dywizji mixed.

Related Posts

Leave a reply