Pull, od czego zaczyna się punkt w ultimate

Wyrzut tzw. pull rozpoczyna mecz ultimate i każdy kolejny punkt. Podobnie jak rozpoczęcie ze środka boiska w piłce nożnej, czy wykop (kickoff) w futbolu amerykańskim.

Wyrzut tzw. pull rozpoczyna mecz ultimate i każdy kolejny punkt. Podobnie jak rozpoczęcie ze środka boiska w piłce nożnej, czy wykop (kickoff) w futbolu amerykańskim. Jakie zasady obowiązują przy wyrzucie i jak pull wygląda w praktyce? O tym w poniższym wpisie.

Pull – krok po kroku

1️⃣  Drużyna będąca w ataku ustawia się na linii własnej strefy punktowej (zawodnicy muszą mieć ustawioną jedną stopę na linii i nie mogą zamieniać się miejscami).
2️⃣  Drużyna będąca w obronie ustawia się wewnątrz własnej/bronionej strefy punktowej.
3️⃣  Zawodnik obrony, który będzie inicjował grę, podnosi dysk do góry, tym samym zgłasza gotowość swojej drużyny do gry.
4️⃣  Przynajmniej jeden zawodnik drużyny przeciwnej podnosi rękę, tym samym zgłasza gotowość swojej drużyny do gry.
5️⃣  Zawodnik rzucający, jak i pozostali gracze obrony muszą znajdować się wewnątrz własnej strefy punktowej, zanim dysk opuści dłoń rzucającego.
6️⃣  Po tym jak dysk opuści rękę rzucającego, rozpoczyna się punkt, zarówno gracze ataku, jak i obrony mogą zajmować dowolną przestrzeń na polu gry.

Pull, czyli od czego zaczyna się każdy punkt w ultimate
The World Games 2017 - fot. Agnieszka Skorupka

Pull – w praktyce

Gracz wyrzucający pulla stara się rzucić dysk tak, by dać sobie i innym graczom obrony czas na dobiegnięcie do przeciwników, ewentualnie by był on trudny do złapania. 👉 Ponieważ dotknięty, a nie złapany dysk po pullu oznacza stratę.

🏃‍ Drużyna łapiąca pulla, chce jak najszybciej złapać dysk, by zacząć atak (przenoszenie dysku do przodu) zanim obrońcy zdążą do nich dobiec.

Zobaczcie, jak składają się do wyrzutu profesjonalni gracze:

Kto rzuca pulla w kolejnym punkcie?

Drużyna, która zdobyła punkt, w kolejnym punkcie rozpoczyna w obronie, a więc wyrzuca pulla. A co jeśli pull wyleci na aut? O tym w kolejnym wpisie.

2 kwietnia 2020
|||

Related Posts

Leave a reply