Forehand – podstawowe rzuty dyskiem frisbee

Forehand to drugi niezbędny rzut w ultimate frisbee. Większości osób sprawia więcej problemów jego nauczenie się, niż nauka backhandu. Sprawdźcie dlaczego.

Forehand to drugi niezbędny rzut w ultimate frisbee. Większości osób sprawia więcej problemów jego nauczenie się, niż nauka backhandu. Dlatego w tym wpisie postaramy się przybliżyć Wam podstawowe zasady rzutu. Na jakie elementy zwrócić uwagę, by forehand’owy rzut doleciał w miejsce, w które chcemy.

Forehand – od czego zacząć?

Jak chwycić dysk?

  1. Złóż dłoń na kształt pistoletu. Palec wskazujący i środkowy skierowane do przodu, kciuk w górę (czasami znajdziecie informację, aby palec wskazujący ułożyć skierowany do środka dysku w celu większej precyzji, jednak nie róbcie tego. Uczcie się jednego chwytu, bo docelowo tylko z niego będziecie korzystać).
  2. Palec wskazujący i środkowy ułóżcie na wewnętrznej krawędzi dysku. Palec serdeczny i mały złączone razem, dociskają dysk od zewnątrz.
  3. Kciuk na górnej powierzchni dysku, powinien dość mocno przyciskać dysk od góry, będzie pomagał w stabilizacji wyrzucanego dysku.
  4. Dysk złap pewnie, ale swobodnie i trzymaj go w ten sposób do momentu rzutu.
Forehand - ultimate frisbee
fot. Klara Lipertova - Młodzieżowe ME Wrocław 2019

Forehand – jak przygotować się do rzutu?

  1. Postawa – weź dysk do ręki i stań naprzeciwko osoby, z którą rzucasz . Delikatnie ugnij nogi w kolanach, palce skierowane w stronę partnera. Staraj się trzymać równowagę podczas całego rzutu, ale bądź swobodny w tym co robisz.
  2. Nogi – Przeciwległa noga do ręki z dyskiem będzie Twoją nogą piwotową i jej nie możesz oderwać, ani przesunąć po ziemi. Robisz delikatny wykrok, pod kątem 45 stopni nogą po stronie dysku. Ważne – najpierw stawiasz nogę potem wyrzucasz dysk.
  3. Wzrok – podczas całej sekwencji patrzysz na swojego partnera, na cel gdzie rzucasz.
  4. Ręka – to skoordynowanie ruchu ramienia, łokcia i przedramienia.
  5. Dłoń – wykorzystanie ruchu nadgarstka i palców w celu nadania dodatkowej siły i precyzji.

Na początku nauki stańcie w niewielkiej odległości od siebie. Skupcie się przede wszystkim na ruchu nadgarstka i dłoni. Początkujący gracze często wykonują zbyt obszerny zamach całą ręką i w tym leży całe niepowodzenie ich prób. Jak opanujecie sam ruch nadgarstkiem spróbujcie mocniej zaangażować również łokieć i ramię i stopniowo powiększajcie odległość.

Wskazówka!

Przy wyrzucie spróbujcie skierować przeciwległą  krawędź dysku delikatnie w kierunku ziemi. Sami zobaczycie z czasem, że dysk w locie będzie się starał wyprostować i poleci dalej. Jeśli będziecie wyrzucali płaski dysk, będzie miał on tendencję do zakręcania do boku i w rezultacie rzucicie bliżej niż zakładaliście.

Sprawdź też nasze wskazówki:

Jak rzucać frisbee i robić to dobrze?
Backhand

Obejrzyjcie też wideo – jak rzucać forehand:

Related Posts

Leave a reply