Backhand – podstawowe rzuty dyskiem frisbee

Backhand jest intuicyjnym, pierwszym rzutem, który poznajesz biorąc dysk do ręki. Zazwyczaj jego nauka jest łatwiejsza od nauczenia się forhendu.

Backhand jest intuicyjnym, pierwszym rzutem, który poznajesz biorąc dysk do ręki. Zazwyczaj jego nauka jest łatwiejsza od nauczenia się forhendu. Oczywiście czym innym jest rzucanie rekreacyjne z przyjaciółmi. Czym zaś innym precyzyjny rzut do partnera z drużyny podczas meczu ultimate. Zwłaszcza wtedy gdy dochodzi presja i obrońca, który utrudnia ten rzut.

Backhand – od czego zacząć?

Przede wszystkim chwyt:

  1. Złap czterema palcami za wewnętrzną krawędź dysku. Palce powinny być złączone (czasami znajdziecie informację, aby palec wskazujący ułożyć na krawędzi dysku w celu większej precyzji, jednak nie róbcie tego). Uczcie się jednego chwytu, bo docelowo tylko z niego będziecie korzystać.
  2. Kciuk połóż na górnej płaszczyźnie dysku. Powinien być ułożony wzdłuż górnej krawędzi dysku.
  3. Dysk złap pewnie, ale swobodnie i trzymaj go w ten sposób do momentu rzutu.
backhand - ultimate frisbee
The World Games 2017 - fot. Agnieszka Skorupka

O czym jeszcze warto pamiętać rzucając backhand?

  1. Postawa – stań naprzeciwko partnerki/partnera w zależności od tego z kim rzucasz. Złap dysk, wg. wskazówek powyżej, w swoją dominującą rękę. Delikatnie ugnij nogi w kolanach, palce skierowane w stronę partnera. Stój stabilnie, ale czuj się swobodnie.
  2. Nogi – Przeciwległa noga do ręki z dyskiem będzie Twoją nogą piwotową i jej nie możesz oderwać, ani przesunąć po ziemi. Nogę po stronie dysku stawiasz po przeciwległej stronie (żeglarze powiedzieliby na godzinie 10) z jednoczesnym skrętem bioder.
  3. Tułów – skręcasz biodra i bierzesz zamach. Ważne! Rzut to nie tylko ruch ręką, ale zaangażowanie całego ciała.
  4. Wzrok – podczas całej sekwencji patrzysz na swojego partnera, na cel gdzie rzucasz.
  5. Ręką – to skoordynowanie ruchu ramienia, łokcia i przedramienia.
  6. Dłoń – wykorzystanie ruchu nadgarstka i palców w celu nadania dodatkowej siły i precyzji

Na początku stańcie w takiej odległości, która pozwala Wam na pewne, płaskie rzuty. Z czasem możecie zwiększać odległość i zmieniać kąt nachylenia dysku, aby dostosowywać rzut do warunków, w których rzucacie. Skupcie się na tym, by dysk leciał płasko, a niekoniecznie już, by był płasko wyrzucany.

Wskazówka!

Jeśli tylko macie trochę więcej przestrzeni, spróbujcie nie rzucać tylko z jednego miejsca i w jednym kierunku. Frisbee inaczej zachowuje się jak leci z wiatrem, inaczej pod wiatr, a inaczej gdy wiatr wieje z boku. Jeśli tylko to możliwe chodźcie z partnerem po okręgu, niech każdy dysk rzucony będzie w innym kierunku. Taka sesja rzutowa będzie na początku najefektywniejsza.

Sprawdź też nasze wskazówki:

Jak rzucać frisbee i robić to dobrze?
Forehand

Obejrzyjcie też wideo, jak rzucać backhand:

Related Posts

Leave a reply