Jak rozpocząć mecz w ultimate frisbee?

Zebrałeś już grupkę znajomych, trzymasz w ręku dysk. Czas rozegrać swój pierwszy mecz. W jaki sposób rozpoczyna się mecz w ultimate?

Zebrałeś już grupkę znajomych, trzymasz w ręku dysk. Czas rozegrać swój pierwszy mecz. W jaki sposób rozpoczyna się mecz w ultimate? W jaki sposób odbywa się to na profesjonalnych zawodach? O tym w poniższym wpisie.

Rozgrzewka

Ultimate frisbee to wymagający sport, z dużą liczbą sprintów, zmian kierunku biegów czy wyskoków i walki w powietrzu. Stąd rozpoczęcie meczu powinna poprzedzić dobra rozgrzewka. W ten sposób przygotujecie ciało do wysiłku i zmniejszycie w znacznym stopniu ryzyko urazów czy kontuzji. Profesjonalne drużyny spotykają się dużo wcześniej przed rozgrywanym meczem. Zawodnicy poświęcają czas na takie czynności jak rolowanie, rozciąganie. Z całym zespołem przechodzą następnie do rozgrzewki dynamicznej i drilli, czyli wspólnych ćwiczeń z dyskiem. To czas na omówienie również ostatnich założeń taktycznych i ustaleń między samymi zawodnikami. W ten sposób, każdy z zawodników, jak i cała drużyna są gotowi do rozegrania meczu ultimate.

przed meczem ultimate frisbee
fot. Agnieszka Skorupka

Sprawy organizacyjne

Na kilka minut przed rozpoczęciem meczu kapitanowie obu drużyn spotykają się by dokonać losowania tzw. flip. Można tego dokonać na dwa sposoby:

  • Jedna osoba wyrzuca dysk w górę, druga mówi w tym czasie jaka strona dysku znajdzie się na górze (spód-wierzch);
  • Obie osoby rzucają dysk, jedna z nich w tym czasie mówi, czy dyski spadną na ziemię tą samą powierzchnią (same – different)

Zwycięzca losowania dokonuje wyboru:

  • czy chce, by jego drużyna zaczynała w ataku bądź w obronie

lub

  • której strefy punktowej będzie jego drużyna broniła w pierwszym punkcie.

Drugą połowę meczu drużyny rozpoczynają z przeciwnymi ustaleniami

Co istotne, przy losowaniu warto wziąć pod uwagę warunki pogodowe. Łatwiej się atakuje z wiatrem. Czasem ciężko jest zdobyć punkt pod wiatr, zwłaszcza dotyczy to początkujących drużyn. Ostro świecące słońce może sprawiać problem podczas łapania dysku.

Co prawda w ultimate zmiana stron następuje po każdym punkcie, ale dobry wybór podczas losowania  może pomóc drużynie wygrać mecz. Zwłaszcza w grze na wysokim poziomie, gdzie grają dwie wyrównane drużyny. Jeśli masz perfekcyjny offense i nie popełniasz błędów z dyskiem to rozpoczynając w ataku, zawsze jesteś o krok przed rywalem. Z drugiej strony rozpoczynając mecz w obronie i przełamując przeciwnika w pierwszej połowie, możesz przejąć inicjatywę w meczu, bo drugą połowę zaczniesz w ataku. Wybór, jak zawsze, nie jest oczywisty i powinien uwzględniać nastawienie i taktykę drużyny, rywala i okoliczności w jakich będzie rozgrywany mecz.

Spirit Circle

Dobrą praktyką jest zebranie się obu drużyn przed rozpoczęciem meczu i przemówienia kapitanów bądź kapitanów Spirit Of The Game do wszystkich graczy. Spirit Circle na turniejach mistrzowskich jest już normą. Kapitanowie mogą przedstawić w kilku słowach swoją drużynę, własnym etosie postępowania, o swoim nastawieniu względem rywala i przypomnieć o zasadach SOTG. Słysząc to bezpośrednio przed meczem zawodnicy zwracają większą uwagę na czystość gry i sposób rozwiązywania sytuacji spornych. Po tym, gracze obu drużyn witają się, przybijają sobie piątki, a pierwsze siódemki ustawiają się na liniach punktowych bronionych stref końcowych. Rozpoczyna się mecz. Następuje wyrzut – pull, ale o tym już w osobnym wpisie.

Related Posts

Leave a reply