Jak rzucać frisbee i robić to dobrze?

Rzucanie dyskiem staje się coraz popularniejszą rozrywką. Pary czy grupy osób bawiących się dysk możemy spotkać w różnych miejscach: w parkach i skwerach miast czy podczas wakacji na plaży.

Rzucanie dyskiem staje się coraz popularniejszą rozrywką. Pary czy grupy osób bawiących się dysk możemy spotkać w różnych miejscach: w parkach i skwerach miast czy podczas wakacji na plaży. Wydawać by się mogło, że to prosta rzecz. Nie każdy jednak, od tak potrafi załapać, w jaki sposób rzucić dyskiem. Jeszcze większą trudność sprawia początkującym rzucenie prosto i tam gdzie chcemy. Dlatego w poniższym artykule otrzymacie wskazówki, o co chodzi z tym frisbee i jak nim rzucać.

Przede wszystkim początkujący gracze muszą poznać trochę teorii zanim przejdą do praktyki. Dysk będzie leciał do momentu, w którym będzie obracał się wokół własnej osi. Kluczowe w tym wszystkim jest więc nadanie rotacji, tzw. spinu. Rotacja stabilizuje lecące w powietrzu frisbee.

jak-rzucac-dyskiem-frisbee

Początkujący często próbują rzucić dyskiem, jak piłką. Czasami biorą za duży zamach i skupiają się na sile. Co przekłada się na to, że dysk zaraz po opuszczeniu dłoni spada na ziemię. Tymczasem wykorzystując sam nadgarstek, można rzucić dyskiem, spokojnie, na odległość kilkunastu metrów. Innym razem za delikatnie trzymają dysk, co sprawia że dysk chwieje się po wyrzuceniu i spada na ziemię lub odkręca się w niepożądanym kierunku.

Jak rzucać frisbee – cztery elementy, które poprawią Twój rzut

Zanim zostaniemy mistrzami rzutu. Warto skupić się na czterech elementach, które mają decydujący wpływ na to, by rzucać dobrze frisbee:

1. Chwyt

czyli sposób w jaki trzymasz dysk w dłoni. Cztery palce, które spoczywają na dolnej powierzchni dysku i kciuk, który dociska dysk od góry.

2. Równowaga

czyli sposób w jaki ustawiasz stopy i ciało przed rzutem. Początkujące osoby, często rzucają na wyprostowanych nogach, nie odrywając stóp od ziemi. Żeby dobrze rzucać frisbee trzeba zaangażować całe ciało. Pozostawiając nogę piwotową na ziemi zrobić wykrok drugą nogą w zależności od tego czy rzucasz po stronie forehand’owej czy backhand’owej. Przynajmniej delikatnie ugiąć nogi w kolanach. Górna część ciała musi wesprzeć rękę

3. Ruch ręką

czyli koordynacja bark-łokieć-przedramię. Sposób w jaki prowadzisz rękę przed samym rzutem. Do najczęściej popełnianych rzutów przez początkujących należy trzymanie łokcia przy samym tułowiu co uniemożliwia zaangażowanie barku, albo za daleki ruch przedramieniem, co przekłada się na to, że dysk nie leci prosto tylko zakręca po wyrzuceniu.

4. Nadanie rotacji

czyli wykorzystanie ruchu nadgarstka i palców, by nadać precyzji rzutowi.

Nie przejmuj się początkowymi niepowodzeniami czy pojedynczymi rzutami. Tak jak we wszystkim, praktyka czyni mistrza. Im więcej ćwiczysz, tym Twoje rzuty stają się coraz lepsze.

Sprawdź też nasze wskazówki, jak rzucać:

– backhand

Related Posts

Leave a reply