Jak zdobywa się punkt w ultimate frisbee?

W jaki sposób zdobywa się punkt w ultimate frisbee? Co trzeba zrobić z dyskiem? Kto wygrywa mecz? O tym w poniższym wpisie.

Ultimate to sport, w którym dwie 7-osobowe drużyny grają plastikowym dyskiem. W jaki sposób zdobywa się punkt w ultimate frisbee? Co trzeba zrobić z dyskiem? Kto wygrywa mecz? O tym w poniższym wpisie.

Cel gry w ultimate frisbee

Celem gry jest doprowadzenie dysku do strefy punktowej bronionej przez przeciwników. Dysk można podawać w dowolnym kierunku, ale nie wolno z nim biegać. Łapiący dysk staje się automatycznie kolejnym rzucającym. Po złapaniu dysku musi się jak najszybciej zatrzymać i podać do kolejnej osoby z drużyny. Obrońcy starają się przechwycić, albo zbić lecący w powietrzu dysk lub utrudnić rzucającemu rzut. Ponieważ ultimate frisbee to sport bezkontaktowy nie mogą atakować bezpośrednio rywali. Każde niekompletne podanie oznacza stratę i zmianę posiadania dysku. Dotychczasowi atakujący muszą bronić swojej strefy, a drużyna, która była w obronie rozpoczyna swój atak.

Jak zdobywa się punkt w ultimate frisbee?

Drużyna będąca w ataku, podając między sobą dysk, stara się zdobyć kolejne metry boiska. Na końcu boiska znajduje się strefa punktowa przeciwnika. Jeżeli dysk zostanie złapany przez gracza znajdującego się wewnątrz tej strefy oznacza to punkt. Gracz ten musi pokazać pełną kontrolę nad dyskiem, najlepiej przez uniesienie dysku w górę.

Punkt w ultimate frisbee

Dysk dotknięty, ale upuszczony to strata. Jeżeli zawodnik miał przez moment kontrolę nad dyskiem, ale na przykład w czasie kontaktu z ziemią lub z zawodnikiem własnej drużyny, wypuścił go, to również punkt nie zostaje zaliczony. Gra toczy się do zdobycia przez jedną z drużyn 15 punktów, a każdy kolejny punkt w meczu rozpoczyna się pullem.

Szczególny rodzaj punktu tzw. Callahan

W ultimate frisbee można zdobyć punkt grając w danym momencie w obronie. Wynika to najczęściej z błędu drużyny atakującej, jej niefrasobliwego rzutu we własnej strefie punktowej. Zawodnik obrony przechwytując lecący dysk i lądując w strefie punktowej automatycznie zdobywa dla swojej drużyny punkt. Tak zdobyty punkt to tzw. Callahan, na cześć tragicznie zmarłego gracz i promotora ultimate – Henry’ego Callahana.

Related Posts

Leave a reply