Słownik ultimate frisbee

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Z

A

… jak Aktywność

Aktywność - słownik ultimate frisbee

Czy wiesz, że istnieje przynajmniej kilkanaście dyscyplin z dyskiem frisbee? Sporty z dyskiem to nie tylko rzucanie z psiakiem, czyli zapewne najlepiej kojarzone w Polsce Dog frisbee. To także:

  • konkurencje indywidualne np. wymagający opanowania i precyzji – Disc golf;
  • rozgrywane w parach i polegający na gracji i zręczności Freestyle czy na refleksie i szybkości Double Disc Court;
  • gry polegające na współpracy w drużynie i rywalizacji z innymi zespołami, jak np: Ultimate.

Dzięki temu każdy może aktywnie spędzić czas z dyskiem frisbee w gronie rodziny i przyjaciół, bawiąc się w to co mu najbardziej odpowiada.

Zapisz się na szkolenie instruktor ultimate frisbee

B

… jak Brak sędziego

Ultimate to jeden z niewielu sportów drużynowych, jeśli nie jedyny, w którym nie ma sędziego. To sami zawodnicy są odpowiedzialni za przestrzeganie i dopilnowanie przestrzegania przepisów.

Ultimate bazuje na Spirit of the Game, który zobowiązuje każdego zawodnika do gry zgodnie z zasadami fair play. Mecze opierają się na zaufaniu. Zawierza się, że żaden zawodnik nie będzie rozmyślnie naruszał przepisów gry. W związku z tym nie ma kar minutowych czy kartek. SOTG to mechanizm, który pozwala na wznowienie gry w możliwie najbardziej sprawiedliwy sposób, jakby do naruszenia przepisów nie doszło.

C

… jak Czytanie dysku

Jakkolwiek dziwacznie to brzmi, to jedna z najważniejszych umiejętności indywidualnych w Ultimate. Rzucony dysk może polecieć prosto, łukiem, wrócić za plecy rzucającego, zostać nagle zatrzymany przez wiatr, albo wręcz przeciwnie przyspieszyć i polecieć dalej. Łapiący powinien umieć przewidzieć, gdzie dysk zacznie spadać i zająć lepszą pozycję od swojego obrońcy.

D

… jak Drużyna

Ultimate jest sportem zespołowym. Mecze na najważniejszych zawodach trwają 100 minut, więc nie możesz ograniczyć się tylko do 7 graczy, którzy grają w danym punkcie na linii. Potrzebujesz wartościowych zmienników.

Co więcej, dyskiem nie da się kozłować, jak w koszykówce czy prowadzić przy nodze, jak w piłce nożnej. Nie możesz również złapać rzuconego przez siebie dysku. Potrzebujesz innych osób, aby zdobyć punkt, a na końcu wygrać mecz.

Najlepsze drużyny Ultimate składają się przynajmniej z kilkunastu, jeśli nie kilkudziesięciu zawodników. Współpraca, zaufanie, chemia, wspólne cele muszą być budowane i wypracowywane na drużynowym treningu.

Drużyna- słownik ultimate frisbee
E

… jak Endorfiny

Treningi Ultimate dają ogromną przyjemność i zadowolenie, a gra na turniejach w barwach swojej ulubionej drużyny wyzwala ukryte pokłady adrenaliny.

Jeśli chciałbyś poprawić swoje samopoczucie, to zacznij rzucać dyskiem. Każdy rzut to inne wyzwanie, a pokonywanie i odkrywanie kolejnych technik i sposobów rzucania dyskiem daje niezwykłą satysfakcję.

Wysiłek fizyczny, rzucanie dyskiem, łapanie, bieganie, skakanie to wszystko znajdziesz w Ultimate. Gra w Ultimate to zastrzyk hormonów szczęścia.

F

… jak Frisbee

Każdy rzut dyskiem to niesamowite wyzwanie, tym bardziej że można nim rzucić na kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt sposobów. Wyzwanie to staje się jeszcze trudniejsze, gdy wieje wiatr. Inaczej trzeba rzucić pod wiatr, inaczej z wiatrem. A co zrobić jeśli wieje z boku?

Frisbee poleci dalej niż rzucona, a nawet kopnięta, piłka. W dodatku lot może przybierać niesamowite trajektorie. Próbowaliście kiedyś odwrócić dysk i rzucić nim w ten sposób? Pamiętaj, że w Ultimate rzucasz do osób w biegu. Spóźnisz się z rzutem, to Twój partner minie się z dyskiem lub stracisz okazję do podania. Rzucisz za wcześnie dysk spadnie na ziemię albo przejmą go obrońcy. Nie przejmuj się jednak, z naszą pomocą to wcale nie jest trudne. Zapraszamy na naukę rzucania ze Sky This;)

G

… jak Greatest

The Greatest to jedno z najbardziej spektakularnych zagrań w Ultimate. Gracz wybija się za boisko i w locie odrzuca wypadający za linię boczną dysk. Dzięki temu umożliwia zawodnikowi w polu gry odzyskanie dysku.

Ultimate to nie tylko rzucanie, łapanie i bieganie za dyskiem. To również efektowne rzuty po dysk – Layouty, wyskoki – Sky’ie, Handblocki i Footblocki czy Callahany, czyli zdobycie punktu bezpośrednio po zagraniu przeciwnika.

Ultimate to bez wątpienia najbardziej widowiskowy sport drużynowy z dyskiem.

H

… jak Hat

A w zasadzie Hat tournament, czyli turniej o niesamowitym klimacie. Na taki turniej nie zapisujesz się jako drużyna, ale jako zawodnik. Na miejscu jesteś przydzielona/y do jednej z drużyn na podstawie zadeklarowanego przez Ciebie poziomu.

Dzięki temu masz okazję stworzyć drużynę z ludźmi z różnych części kraju czy nawet stron świata. Uczysz się od bardziej doświadczonych zawodników i możesz podzielić się wiedzą z osobami, które zaczynają grać w Ultimate. Przede wszystkim zaś nawiązujesz przyjaźnie na całe życie.

Turniej hatowy to świetna przygoda, zwłaszcza dla początkujących graczy.

I

… jak Igrzyska

Światowe Igrzyska Sportowe The World Games, czyli Igrzyska Sportów Nieolimpijskich to impreza, która odbywa się raz na cztery lata na wzór Igrzysk Olimpijskich. Dyscyplina Ultimate na stałe zagościła w programie Igrzysk w 2001 roku w Japonii.

Reprezentacja Polski miała okazję raz wystąpić na the World Games. Było to w 2017 roku, gdy gospodarzem imprezy było miasto Wrocław.

Kolejne Światowe Igrzyska Sportowe odbędą się w dniach 7 – 17 lipca 2022 r. w Birmingham (Alabama/USA), a o medale w Ultimate powalczy 8 państw: Stany Zjednoczone, Kolumbia, Kanada, Japonia, Australia, Wielka Brytania, Francja i Niemcy.

J

… jak Junk defense

Rodzaj obrony strefowej w Ultimate. Dla niektórych Ultimate to świetna zabawa, dla innych to prawdziwa rywalizacja i ukochany sport. To jaką strategię obierze Twoja drużyna w ataku, czy w D będziecie kryli jeden na jeden czy zastosujecie obronę strefową będzie miało wpływ na wynik meczu.

Ultimate to sport, który wciąż się rozwija i profesjonalizuje, a nauczycielom i trenerom, którzy się tej dyscyplinie poświęcą, pozwala na podążanie własną ścieżką i tworzenie historii;)

K

… jak Kontakt

A raczej brak kontaktu. Ultimate to sport bezkontaktowy, a to oznacza, że nie można atakować ani rywala, ani dysku. Dysk można przechwycić w powietrzu, albo zbić go na ziemię po zagraniu przeciwnika. W Ultimate nie można umyślnie faulować i wymuszać fauli. Gra opiera się na uczciwości i zaufaniu grających.

Dzięki temu Ultimate to świetna zabawa dla ludzi w różnym wieku, zarówno młodszych, jak i starszych. W meczu mogą wspólnie uczestniczyć dzieci i rodzice, jak również dziewczęta i chłopcy.

L

… jak Layout

Layout to kolejne efektowne zagranie w Ultimate. Gracz, który nie ma szansy na złapanie dysku w biegu, w ostatnim momencie rzuca się po niego. Dzięki temu ratuje frisbee tuż przy ziemi, albo nie pozwala mu uciec i jego drużyna utrzymuje posiadanie dysku.

Layout można zrobić w polu gry albo w strefie punktowej, co oznacza zdobycz punktową. Również obrońca, może wykonać tzw. Layout D i zbić lub złapać dysk, zanim zrobi to gracz ataku, co skutkuje zmianą posiadania dysku.

Ł

… jak Łapanie

Dysk można złapać na kilka sposobów tzw. Pancake’iem (inne nazwy: Kanapka, Krokodyl) czyli jedną ręką od góry, a drugą od dołu. Złapanie dysku w dwie ręce to najbezpieczniejszy sposób na zachowanie posiadania dysku.

Czasami dysk leci jednak nisko i skuteczniejsze będzie złapanie go w jedną rękę sposobem dolnym, tzn. kciukiem od góry i pozostałymi palcami od dołu dysku. Jeśli dysk leci wysoko i trzeba będzie po niego wyskoczyć, to najpewniej użyjecie tzw. sposobu górnego, czyli z kciukiem od dołu i czterema palcami łapiącymi dysk na jego górnej powierzchni.

M

… jak Mixed

Ultimate to sport koedukacyjny, tzn. że drużyna składa się zarówno z dziewcząt, jak i chłopców. Jeśli w jednym punkcie zespoły grały w układzie 4 mężczyzn – 3 kobiety, to w kolejnym grają 4 kobiety – 3 mężczyzn.

Dywizja mixed to najpopularniejsza dywizja w Polsce. Od niej rozpoczął się rozwój dyscypliny ultimate w naszym kraju. Oczywiście istnieją również dywizje Women i Open, a gracze najczęściej trenują i grają w dwóch drużynach.

N

… jak Niebezpieczna gra

W ultimate lekkomyślne nieposzanowanie bezpieczeństwa innych zawodników jest uważane za niebezpieczną grę i jest traktowane jako faul. Co więcej nie ma znaczenia czy ostatecznie doszło do kontaktu z przeciwnikiem oraz czy do zdarzenia doszło przed, w trakcie czy po wykonanym zagraniu.

W ultimate nie ma również sytuacji, która uzasadniałaby spowodowanie kontaktu. „Próba złapania lub zbicia dysku” nie jest wystarczającym usprawiedliwieniem spowodowania kontaktu z innym zawodnikiem.

O

… jak Odpowiedzialność

Jak już wcześniej wspomnieliśmy w ultimate nie ma sędziego. Na boisku to zawodnicy są odpowiedzialni za przestrzeganie i dopilnowanie przestrzegania przepisów gry. Nowi gracze dołączający do sportu powinni być świadomi faktu, że występują jako sędziowie w spornej sytuacji. Dlatego ważna jest znajomość przepisów gry i wsparcie osób bardziej doświadczonych.

Zgłoszenie naruszenia przepisów gry powinno nastąpić tylko wtedy, gdy miało ono znaczący wpływ na wynik danego zagrania. Gracze powinni być sprawiedliwi, obiektywni i prawdomówni, a rozwiązywanie sporu nastąpić w wyniku szybkiej i jasnej rozmowy.

P

… jak Przestrzeń

W ultimate przestrzeń ma ogromne znaczenie. Jeśli wszyscy gracze będą biegali wokół dysku, to rzucający będzie miał problem, by komuś ten dysk podać. Dlatego drużyny starają się uporządkować grę ustawiając na boisku tzw. stack, formację, która kreuje przestrzeń w jakiejś części pola gry.

Jeśli chodzi o grę indywidualną, to bardzo ważną rolę ma tzw. czyszczenie, czyli zrobienie miejsca kolejnej osobie z drużyny, jeśli Ty nie otrzymałeś podania. Kreowanie przestrzeni i miejsca dla innych zawodników, to jedna z najważniejszych umiejętności, które powinny być wpajane początkującym graczom.

Przestrzeń- słownik ultimate frisbee
R

… jak Retracted

Czasami zdarza się, że jakieś naruszenie przepisów gry zostało zgłoszone zbyt pochopnie. Być może kapitan Twojej drużyny, albo osoba bardziej doświadczona podpowiedziała, że wywołane zostało niesłusznie. Być może w toku rozmowy z przeciwnikiem uznasz, że jednak zagrał on czysto. W takiej sytuacji gdy zawodnik, który zgłosił faul, wykroczenie lub przewinienie, uznaje, że zgłoszenie było błędne, może wycofać zgłoszenie poprzez krzyknięcie „retracted”. Gra wznawiana jest checkiem.

S

… jak Szacunek

Zawierza się, że dwie drużyny ultimate będą traktowały się wzajemnie z szacunkiem przed, w trakcie i po spotkaniu. Gra z dużym zaangażowaniem jest wskazana, ale nigdy nie powinna mieć miejsca kosztem wzajemnego szacunku, przestrzegania wspólnie przyjętych przepisów bądź radości z gry. Te same zasady dotyczą rekreacyjnej gry w parku, jak i meczów na turniejach rangi mistrzowskiej.

Zakładamy, że przeciwnicy chcą wygrać w jak najbardziej uczciwy sposób, dlatego sami dbamy o czystość gry i tego samego oczekujemy od naszych rywali.

T

… jak Turniej

To jedno z najwspanialszych przeżyć, jakie doświadcza zawodnik ultimate. Po to trenujemy w ciągu tygodnia, uczestniczymy w spotkaniach drużynowych i przygotowujemy się indywidualnie, aby sprawdzić swoje umiejętności w walce z przeciwnikiem.

W sezonie niemal co weekend odbywa się turniej ultimate, czy to zawody towarzyskie (w kraju i za granicą), czy w ramach rozgrywek o mistrzostwo Polski. W największych ośrodkach utlimate w Polsce działają lokalne ligi. Pamiętajcie, że gramy też na plaży, a w zimie spotykamy się na halach sportowych i sztucznych murawach pod balonami.

U

… jak Up

To pierwsza, najprostsza komenda jakiej uczy się początkujący zawodnik. Oznacza ona nic innego, tylko tyle, że dysk został wyrzucony. Najczęściej dotyczy ona sytuacji, gdy chcesz podpowiedzieć obrońcy ze swojej drużyny, że dysk leci w jego kierunku. dzięki temu możesz mu pomóc w walce z rywalem. Czasami krzyczysz “Up” ze względów bezpieczeństwa, aby ostrzec osoby, w kierunku których frisbee niespodziewanie poleciało.

V

… jak Vert

Stack vertykalny, popularny Vert to jedno z podstawowych założeń taktycznych, którego uczą się początkujące drużyny. Chodzi o takie ustawienie zawodników ataku będących w danym momencie bez dysku, by wykreować przestrzeń dla wbiegającego po dysk odbiorcy. W stacku vertyklanym gracze ustawiają się jeden za drugim, dzięki czemu mogą wybiegać na obie strony boiska.

Innym rodzajem ustawienia drużyny atakującej jest stack horyzontalny, tzw. Ho, gdzie przestrzeń kreowana jest przed i za stackiem, a każdy z zawodników ma określony korytarz boiska, na którym stara się pracować.

Vert- słownik ultimate frisbee
W

… jak Warszawska Liga Ultimate

To jedne z najważniejszych rozgrywek ultimate w Polsce. W okresie od listopada do marca drużyny z całej Polski mają okazję zagrać między sobą w formule 5×5. Mecze odbywają się na sztucznej murawie pod balonem. Rozgrywki toczą się w trzech dywizjach: Mixed, Women i Open.

Przez lata WLU zyskała renomę dzięki, po pierwsze znakomitej organizacji, a także za sprawą uczestniczących w rozgrywkach ekip oraz poziomu sportowego.

Z

… jak Zasady gry

Znajomość przepisów gry to jeden z kluczowych aspektów gry w ultimate. Ponieważ w grze nie ma sędziego, każdy zawodnik powinien wiedzieć kiedy może zgłosić faul, a kiedy nie powinien tego robić.

Dlatego tak ważne jest uczenie nowych graczy, nie tylko jak grać, ale również zasad gry, kultury fair play i rozwiązywania spornych sytuacji w duchu Spirit of the Game. Trening ultimate to nie tylko rozwijanie umiejętności fizycznych.

Zapisz się na szkolenie instruktor ultimate frisbee