5 kryteriów punktacji Spirit of the Game

Spirit of the Game to idea i zasady nieodłącznie związane z ultimate już od ponad 50 lat. Mimo, że dyscyplina w ciągu ostatnich kilku lat bardzo się profesjonalizuje, zasady Spirit of the Game pozostają niezmienne i obowiązują na turniejach rangi mistrzowskiej.

Wyobraź sobie, że właśnie zakończył się mecz ultimate. Dwie drużyny schodzą z boiska, jedna w roli zwycięzców, druga pokonana. Zawodnicy obu drużyn gratulują sobie, a następnie tworzą pomeczowe kółko. Kapitanowie drużyn podsumowują mecz, mówią co im się podobało, a co nie. Za chwile obie drużyny rozejdą się i będą oceniały swoich przeciwników, w pięciu kryteriach Spirit of the Game.

Spirit of the Game to idea i zasady nieodłącznie związane z ultimate już od ponad 50 lat. Ich celem jest utrzymać i promować uczciwą rywalizację. To kodeks, którym kierują się gracze ultimate. Zakłada, że ważniejszy jest sam udział w rywalizacji w duchu fair play, nie wygrana za wszelką cenę. Mimo, że dyscyplina w ciągu ostatnich kilku lat bardzo się profesjonalizuje, zasady Spirit of the Game pozostają niezmienne i obowiązują na turniejach rangi mistrzowskiej.

Pięć kryteriów, według których ocenia się przeciwników po meczu:

1. Znajomość zasad i ich użycie w grze
Znajomość zasad i ich użycie w grze

Ponieważ ultimate to sport bez sędziów, znajomość przepisów gry w jest kluczowa. W tym punkcie oceniane jest to czy przeciwnicy poprawnie interpretowali przepisy gry, trzymali się limitów czasowych, czy wykazywali gotowość do nauki, jeśli czegoś nie wiedzieli, itp.

2. Faule i kontakt fizyczny
Faule i kontakt fizyczny

Ultimate to sport bezkontaktowy. I to jak dobrze drużyna rozumie tę zasadę oceniane jest w drugiej kategorii SOTG. Co podlega ocenie? To czy przeciwnicy unikali fauli, potrafili uniknąć kontaktu fizycznego w trakcie walki o dysk, czy niebezpiecznej gry grożącej kontuzją drugiego gracza, itp.

3. Uczciwość i gra fair play
Uczciwość i gra fair play

Zawierza się, że żaden zawodnik nie będzie rozmyślnie naruszał przepisów gry. To fundament, na którym oparta jest cała gra. Nie zawsze w ferworze walki łatwo jest przyznać rację przeciwnikowi, czy odpuścić nieprawidłowe zgłoszenie, gdy ważą się losy meczu. Spirit of the Game ma nam w tym pomóc.

4. Pozytywne nastawienie i samokontrola
Pozytywne nastawienie i samokontrola

Jak w życiu, tak i na boisku nie zawsze wszystko układa się po naszej myśli. W tej kategorii oceniane jest to, czy przeciwnicy odnosili się do nas z szacunkiem, czy grali z odpowiednią intensywnością niezależnie od wyniku. Jakie ogólne wrażenie pozostawili po sobie.

5. Komunikacja
Komunikacja

Na jakie pytania należy odpowiedzieć oceniając przeciwników w ostatniej kategorii? To czy przeciwnicy w odpowiedni sposób zgłaszali przewinienia i w jaki sposób odnosili się do zgłaszanych przez nas wykroczeń i fauli. Czy komunikowali się jasno i byli w stanie przyjąć również nasz punkt widzenia.

W każdej kategorii Spirit of the Game drużyna może otrzymać od 0 (bardzo słabo) do 4 punktów (doskonale). Drużyna, która podczas turnieju zgromadzi najwięcej punktów wygrywa specjalną nagrodę, która jest tak samo ważna, jak medale za zwycięstwo.

Pobierz oficjalny arkusz punktacji Spirit of the Game

Nagroda SOTG na debiutanckim turnieju Sky This

Related Posts

Leave a reply