Zaczęliście grać regularnie w ultimate frisbee. W meczach uczestniczy coraz więcej osób. Coraz też lepiej rzucacie, więc może czas na wprowadzenie pierwszych taktyk do gry. W tym artykule przybliżymy Wam 2 podstawowe taktyki dla początkującej drużyny ultimate. Jedną do zastosowania w ataku i jedną do zastosowania w obronie.
Co stwarza problem początkującej drużynie ultimate?
Przyzwyczajeni, od zawsze, do jakiegoś rodzaju piłki w grach zespołowych, możemy mieć na początku problem z utrzymaniem dyscypliny i porządku na boisku. Dysk frisbee ma swoją specyfikę. Zazwyczaj rzucimy nim dalej niż piłką. Stąd potrzebujemy dużo więcej przestrzeni wokół rzucającego, ażeby ułatwić mu rzut.
Krótkie podanie na 1-2 metry najczęściej nic nam nie da. Taki zawodnik, który biega wokół dysku tylko zabiera przestrzeń na dużo lepsze opcje zagrań. Trenując początkujących graczy będzie trzeba również stopniowo eliminować ich chęć uczestniczenia w każdym zagraniu. Nie ma chyba nic gorszego dla zawodnika z dyskiem (przy wysokim liczeniu obrońcy), gdy nagle do podania zaczynają wybiegać wszyscy. Dlatego do ultimate frisbee został wprowadzony tzw. stack.
Stack – taktyka dla początkującej drużyny ultimate w ataku
Stack to specjalny rodzaj ustawienia graczy w ultimate, umożliwiający wykreowanie więcej wolnej przestrzeni wokół dysku. W konsekwencji również pozwalający na uporządkowanie gry w ataku. Rozróżniamy kilka rodzajów stacka:
- Vertical / Vert (stack wertyklany) – gracze ataku starają się skupić w grupie w okolicach środka boiska i stąd wybiegać na podanie. Przy takim ustawieniu drużyna będzie chciała przeprowadzić swój atak jedną bądź drugą stroną boiska. Warto ustalić w takim wypadku kolejność wybiegania (np. z przodu czy z tyłu stacka), by gracze nie zabiegali sobie drogi.
- Horizontal / Ho (stack horyzontalny) – gracze ataku wykorzystują całą szerokość boiska i ustawiają się w jednej linii, w równej, określonej odległości od gracza z dyskiem. To taktyka dla drużyny, która ma przynajmniej 1-2 dwóch graczy dobrze rzucających. Przy tego typu ustawieniu tworzy się przestrzeń na grę zarówno przed linią stacka, jak i za nią (wykorzystanie długiego podania, nierzadko zakończonego punktem). Szczególnym ustawieniem Ho stacka jest tzw. Split Stack.
- Side stack – podobny do stacka wertykalnego, z tym że gracze ataku nie skupiają się na środku boiska, ale przy jednej z linii, drugą stronę pozostawiając sobie całkowicie na grę.
Stack to niezwykle cenne narzędzie, szczególnie dla drużyny na początkowym etapie grania. Niesie jednak za sobą też pewnego rodzaju zagrożenia. Czasami zbyt duże skupienie się na ustawieniu potrafi zabić inicjatywę i zabrać pomysł na grę samych grających. Wsadzić ich w pewne ramy i nie pozwolić im się rozwinąć na tyle, na ile by mogli. Ustawienie stacka zawsze powinno być środkiem do lepszej gry, nie celem.
Force – taktyka dla początkującej drużyny w obronie
A co zrobić w momencie straty dysku? Na pewno nie przeżywać straty, mieć pretensji do swojej drużyny czy spuszczać głowy w ziemię. Jak najszybciej zaś ustawić się prawidłowo w obronie. Jeżeli tylko każdy obrońca wypełni powierzone mu przed punktem zadanie to jest duża szansa na odzyskanie dysku. Jedną z najważniejszych rzeczy w obronie jest tzw. force, czyli wymuszanie rzutu na określoną stronę boiska. Najczęściej drużyny wybierają, że będą wymuszały rzuty forhendowe (force forehand), albo rzuty bekhendowe (force backhand).
Co umożliwia zastosowanie tej taktyki? Marker, czyli osoba kryjąca osobę z dyskiem stara się całkowicie odciąć rzuty na jedną stronę boiska (strona zamknięta), a odkryć drugą stronę (strona otwarta). Umożliwia to graczom z pola odpowiednie ustawienie się i skupienie się przede wszystkim na walce z zawodnikami ataku po stronie otwartej. Mimo, że każdy kryje indywidualnie swojego zawodnika, to gra kolektywna w obronie zwiększa szansę na odzyskanie dysku. I w drugą stronę. Jeśli obrońcy nie trzymają się ustalonych założeń, ułatwiają drużynie atakującej zdobycie punktu.