Jeśli szukasz informacji o podstawowych zasadach gry w ultimate frisbee to dobrze trafiłeś. W poniższym artykule zebraliśmy je w pigułce. Sprawdź na czym polega ten sport drużynowy i jak grać.
1. Boisko do ultimate
Tradycyjne boisko do ultimate ma 100 m długości i 37 m szerokości. Na obu końcach znajdują się prostokątne strefy punktowe o długości 18 m. W ultimate można grać również na hali lub na plaży. Boisko jest wtedy odpowiednio mniejsze. W odmianie plażowej wymiary boiska wynoszą 75 m x 25 m (długość strefy punktowej – 15 m), na hali zazwyczaj uwarunkowane jest to wielkością obiektu.
2. Posiadanie dysku w ultimate
Celem 7-osobowej drużyny (na hali lub na plaży 5-osobowej) jest złapanie dysku w strefie punktowej bronionej przez przeciwników. Z dyskiem nie można się przemieszczać (dozwolony jest piwot). Po jego złapaniu należy jak najszybciej się zatrzymać, a następnie rzucić do kolejnego gracza z drużyny. Złapanie dysku w strefie punktowej oznacza punkt. Mecze rozgrywa się do 15 punktów. Każdy kolejny punkt rozpoczyna pull.
3. Podstawowe zasady gry w obronie
Ultimate to sport bezkontaktowy. Zawodnik z dyskiem może być kryty tylko przez jednego obrońcę – markera. Marker jeżeli znajduje się w odległości 3 m od rzucającego, odlicza 10 sekund, w których musi nastąpić podanie. Pozostali obrońcy próbują uniemożliwić zawodnikom drużyny atakującej złapanie dysku.
4. Zmiana posiadania dysku
Drużyna będąca w obronie może przechwycić lecący dysk, zbić go na ziemię. Po takim zagraniu, z tego miejsca, automatycznie rozpoczyna swój atak. Zmiana posiadania następuje także w momencie, gdy dysk nie został złapany, wyleciał na aut, bądź marker odliczył 10 sekund i nie nastąpiło podanie.
5. Linie boiska w ultimate
Linie boczne i końcowe nie należą do boiska, więc każde dotknięcie linii w momencie łapania dysku oznacza stratę.
6. Odpowiedzialność i przestrzeganie zasady gry
W ultimate frisbee nie ma sędziego. Każdy gracz jest zobowiązany do znajomości zasad i ich przestrzegania podczas gry. Czasami najtrudniejszą sprawą w ultimate nie jest rzucenie dysku w przeciwnym kierunku do wiejącego wiatru, ale przyznanie się do błędu, podjęcie właściwej decyzji czy rozstrzygnięcie spornej sytuacji w zgodzie z zasadami.
7. Zgłaszanie fauli i przewinień
W momencie, gdy doszło do naruszenia przepisów gry, gracze sami zgłaszają przewinienia. Jeśli przeciwnik ma inne zdanie na całą sytuację, może wyrazić sprzeciw, tzw. contest. Następuje krótka, rzeczowa dyskusja między tymi zawodnikami. Jeśli zawodnicy nie są w stanie dojść do porozumienia dysk oraz wszyscy gracze wracają do miejsca, w którym znajdowali się przed zaistniałą sytuacją.
8. Punktacja Spirit of the Game
Po meczu drużyny oceniają się wzajemnie w 5 kategoriach: znajomość zasad i ich użycie w grze, faule i kontakt fizyczny, uczciwość i gra fair play, pozytywne nastawienie i samokontrola oraz sposób komunikowania. Nagroda Spirit of the Game dla drużyny, która pokazała się najlepiej w powyższych kategoriach, jest równie cenna, jak zwycięstwo w turnieju.